Calais

Jest to miasto portowe we Francji, dokładnie w północno-wschodniej jej części. Z jego brzegu można zobaczyć Wielką Brytanię. Dlatego też tu ma swój początek linia promowa wiodąca do WB. W pobliżu miasta znajduje się początek Eurotunelu pod kanałem La Manche.

Co jeszcze wyróżnia to miasto a bogata wartość historyczna. W czasie wojny stuletniej w czerwcu 1346 roku ówczesny król Anglii wylądował na brzegu miasta. Przez następny rok oblegał je, nie pomogła mu także odsiecz Filipa VI w sierpniu 1347 roku. Calais groziło splądrowanie i zniszczenie, w ten 4 sierpnia tego samego roku grupa sześciu jego obywateli, mężczyzn oddała się dobrowolnie jako zakładnicy. Każdy z nich miał na sobie koszulę i sznur na szyi, stanęli tak przed królem Anglii, gotowi oddać życie za miasto. Edward III miał zamiar ich stracić jako karę za poniesione podczas oblężenia straty, jednak powstrzymała go w tym żona.

Dlaczego wspominam ta historię bo to na jej podstawie powstała słynna rzeźba Mieszczanie z Calais, pochodząca z ręki słynnego Auguste’a Rodin.