Co to jest decoupage?

Decoupage- jest to technika dekorowania przedmiotów polegająca na naklejaniu wzorów wyciętych z papieru i pokrycia ich wieloma warstwami kleju tak by wyglądały one na namalowane. Można wykonywać to zdobienie na praktycznie każdej powierzchni, np. szkle, drewnie, tkaninach, plastiku, metalu i ceramice. Samo słowo decoupage pochodzi z języka francuskiego, oznacza wycinać.

Ta technika zdobienia pochodzi od dawien dawna, uważa się, że z Syberii, następnie w XII wieku przedostała się do Chin. W XVII wieku poprzez wymiany handlowe z Dalekim Wschodem przedostała się do Europy, wpierw do Włoch i następnie do reszty krajów. Technika była bardzo popularna na dworze Ludwika XV. Niestety do tworzenia niektórych przedmiotów zaczęto używać nie tylko kopii ale oryginalnych elementów z obrazów ówczesnych mistrzów malarstwa jak François Boucher, czy Jean Antoine Watteau. Okazuje się, że przy pomocy tej techniki tworzyli także Pablo Picasso i Henri Matisse.

Obecnie na rynku jest wiele artykułów przeznaczonych specjalnie do użycia w ozdabianiu techniką decoupage. Są to specjalne kleje, farby i lakiery oraz inne media pozwalające stworzyć charakterystyczne pęknięcia, w celu postarzenia przedmiotu.