Drewno do łazienki i jak o nie dbać?

Materiał jakim jest drewno ma wiele zastosowań w łazience. Z pewnością wpływa na jego walory estetyczne, nadaje miejscu przytulniejszy, ale ze względu na jego rzadkość zastosowania (co z czasem się zmienia ) bardziej ekskluzywny i nowoczesny wygląd. Chcę zamieścić rzeczowe informacje na temat wyboru rodzaju, gatunku drewna, jego zabezpieczenia i czyszczenia.

Wybór drewna do łazienki opiera się głównie na jego właściwościach, czyli jak będzie znosiło zmiany wilgoci i temperatury, ale także zależy od tego czym wypełniono szczeliny pomiędzy jego elementami oraz metody ułożenia i zabezpieczenia powierzchni podłogi. Dlatego, że drewno jako materiał łazienkowy dopiero zaczyna funkcjonować , wielu osobom jego umieszczenie w tak zmiennym pod względem wilgoci i temperatury pomieszczeniu jest problematyczne i krótkotrwałe, wręcz niedopuszczalne. Ale czy jest tak na prawdę? Wszystko zależy od przemyślanego wyboru gatunku drewna i jego ochrony. W końcu stosowane jest bez problemu w łaźniach.

Prócz funkcji estetycznej mało kto zdaje sobie z tego sprawę, ale chodząc po drewnianej podłodze unika się nieprzyjemnego chłodu pod nogami. Można je także wykorzystać jako okładzinę ścienną, blaty czy też obudowanie wanny.

Do łazienki nadają się tylko odpowiednie gatunki drewna:

Musi być ono twarde, stabilne i mieć niski współczynnik skurczu. A tym warunkom odpowiada przede wszystkim drewno egzotyczne, dlatego, że charakteryzuje go duża zawartość związków żywicznych oraz substancji oleistych. Sprawdzające się w łazience gatunki drewna to głównie tek i iroko, ale nadają się również jatoba, cedr, merbau, doussie, lapacho, badi i wenge. Można posłużyć się też drewnem rodzimym jak; dąb, wiąz, jesion, jawor i modrzew (powstają z nich nawierzchnie tarasów).

Podłoga drewniana w łazience:

Najlepiej zastosować dużo formatowe elementy w formie parkietu z dużych klapek lub desek podłogowych. Znajdujące się pomiędzy nimi spoiny wypełnić elastomerem, by uniknąć wnikania wody pod posadzkę, nawet odpowiednio dobrany gatunek może pęcznieć i zacznie się niszczyć.

Lepiej nadaje się drewno klejone niż lite, polecane są deski barlineckie albo panele wielowarstwowe. Ze względu na krzyżowe ułożenie warstw w konstrukcji, nie powstają szczeliny między jego elementami.

Jak go chronić? 

Należy zabezpieczyć każde drewno znajdujące się na podłodze, także przed uszkodzeniami mechanicznymi. Do impregnowania drewna w łazience stosuje się: olejowanie, lakierowanie lub woskowanie.

Nawet twarde gatunki drewna zawierające dużą ilość olejków eterycznych wymagają olejkowania. Jeśli zaniecha się tej czynności można się spodziewać, że po pewnym czasie dojdzie do patynowania (srebrnoszara powłoka) wierzchniej warstwy. Nie zmniejsza ona jego wytrzymałości. Najlepiej gdy czynność przeprowadzana jest na gorąco, wtedy olejek wnika najgłębiej ok 5mm wgłąb.

Lakier poliuretanowy, uretanowy lub uretanowo-alkidowy chroni najlepiej posadzki przed rozlaną wodą, tyle, że przy rozlaniu wody na polakierowaną podłogę, drewno staje się śliskie. Dodatkowo drewno egzotyczne jak już wspomniano posiada dużą ilość substancji oleistych, olejki eteryczne i garbniki co przeszkadza w doborze lakieru. Przed wykonywaniem lakierowania powinno się położyć na podłogę podkład neutralizujący olejki eteryczne, po czym na drewno egzotyczne można nanosić dowolny lakier. Niestety są też rodzaje drewna jak ipe, zawierające inhibitory, powodujące spowolnienie (reakcji chemicznych) działania utwardzaczy zawartych w lakierach, przez co najpierw należy użyć podkładu odcinającego, a następnie lakier przeznaczony do konkretnego drewna.

Woskowanie nie jest wskazane do drewna egzotycznego, ponieważ w kontakcie z wodą mogą powstawać na jego powierzchni białe plamy.

Jak pielęgnować podłogi drewniane w łazience?

Sposób pielęgnowania trzeba dostosować do rodzaju powłoki wykończeniowej. Posadzki olejowane wymagają systematycznego nakładania oleju pielęgnacyjnego. Natomiast drewno pokryte warstwą lakieru wystarczy przecierać zwilżoną wodą szmatką z dodatkiem najlepiej środka zalecanego przez producenta lakieru, lub detergentów.