Gładź gipsowa, a gips szpachlowy.

Przedstawimy tutaj różnice jakie występują między gipsem szpachlowym a gładzią gipsowa. Powiemy w jakim przypadku wybrać dany produkt. Jakie różnice występują między dwoma rodzajami gipsu.

Elastyczna gładź gipsowa: Używana przy ostatecznym wygładzeniu powierzchni.  W sytuacjach, gdzie ubytki w ścianach są niewielkich rozmiarów, a odchylenia od pionu praktycznie nie występują. Nakłada się ją warstwą ok. 2-3 mm. Służy do przygotowania ścian i sufitu przed malowaniem. Ma bardzo dobrą przyczepność, ze względu na drobne uziarnienie i dużą elastyczność.  Równie dobrze się ją nakłada, ze względu na miękkość łatwo można ją szlifować za pomocą siatki ściernej. Można ją nakładać ręcznie, lub (przy niektórych gatunkach) używając specjalnego agregatu hydrodynamicznego. Końcowa obróbka na sucho polega na wyszlifowaniu gładzi, jest to uciążliwa praca ze względu na wytwarzanie się masy drobnego pyłu. Dostępne są w sprzedaży gładzie gipsowe obrabiane na mokro, co z pewnością zwiększa komfort przeprowadzania remontu oraz ułatwia późniejsze sprzątanie.

Gips szpachlowy

Sztywny gips szpachlowy stosowany jest do szpachlowania i wyrównywania dużych powierzchni. Idealnie nadaje się więc do wyrównania ścian, które w widocznym stopniu odchylają się od pionu, a także do wypełniania większych ubytków. Gips szpachlowy jest mniej elastyczny, za to znacznie twardszy od gładzi gipsowej i zdecydowanie mocniej trzyma się podłoża. W związku z tym używany jest jako spoiwo we wszelkich renowacjach czy pracach wykończeniowych, jak również montażu gipsowych prefabrykatów. Na ogół gips szpachlowy nakłada się warstwą o grubości do 5 mm, ale możliwe jest też kładzenie gładzi na podłożu mineralnym. W tym wypadku należy zastosować pace ze stali nierdzewnej, o długości ok. 60 – 80 cm i mieć na uwadze fakt, że twardość gipsu szpachlowego mocno utrudnia wykańczanie go na sucho. Dlatego należy wykonać całą pracę zanim zaprawa ulegnie związaniu, a więc w tzw. fazie mokrej.