Higiena pracy konia

Dla prawidłowego rozwoju i zdrowia konia, potrzebne są trzy czynniki: powietrze, pokarm i praca. Powietrza powinno być jak najwięcej, pokarm i praca muszą zachować wzajemny stosunek. Przez lata człowiek wydoskonalił organizm konia i gdy praca jest odpowiednia do sił konia, ten zachowuje zdrowie i energię.

Praca dla konia może być zarówno pożyteczna jak i szkodliwa. Praca pożyteczna rozwija mięśnie, elastyczność, reguluje oddech, krążenie krwi i limfy, zwiększa przemianę materii, wzmacnia system nerwowy, daje siłę i zgrabność, łagodzi charakter, rozwija inteligencję i zapewnia posłuszeństwo.

Zaczynać pracę musi koń zawsze spokojnym stępem pobudzany zawsze do długiego wykroku. Po kilku kilometrach stępa można dopiero przejść do kłusa, po kłusie należy znowu przejść do stępa by dać wypoczynek płucom, sercu i mięśniom konia. Tylko po stępie można przejść do galopu, gdyż inaczej koniowi zabraknie tchu.

Po szybkim biegu nie należy od razu pozostawiać konia w zupełnym spoczynku, lecz trzeba przejść do tego stanu stopniowo. Raptowna zmiana wytężonej pracy na zupełny spokój może doprowadzić do obrzęku płuc. Dlatego wracając z ciężkiej pracy należy na odległość ostatnich 2-3 kilometrów zsiąść z konia i zwolniwszy popręgi prowadzić konia w ręku.

Po ciężkiej pracy cały koń musi być rozmasowany wiechciem ze słomy a w szczególności jego grzbiet i nogi. Masaż normuje krążenie krwi, osusza konia, ochrania od przeziębienia.

Najlepszym wypoczynkiem dla konia jest pastwisko, o ile tylko temperatura na nie pozwala. Jeśli z pastwiska korzystać nie można, należy konia trzymać w obszernym boksie i lonżować dwa razy w ciągu dnia – rano i wieczorem po 15 minut oraz oprowadzać stępem przez 45 minut.