Jak łączyć kolory w mieszkaniu

Kolory są tłem, dla naszego wnętrza. Odpowiedni ich dobór i zestawienie ze sobą może optycznie kształtować proporcje przestrzeni, ukryć jego mankamenty. Wybierając je należy się zastanowić jaki charakter ma mieć wnętrze, jaką pełni funkcje. Połączenie barw powinno być dobrze przemyślane i harmonijne. Jak łączyć kolory? Wbrew pozorom ma ono duże znaczenie. Nie polega to tylko na wykorzystaniu kolorów, które nam się podobają, uważając, że przez to we wnętrzu będziemy czuć się dobrze.

Wybór temperatury koloru: Barwy mogą być zimne, (jak fiolet, niebieski, zieleń) zwiększają one optycznie wnętrze. Za to ciepłe (czerwień, pomarańcz, żółty) zmniejszają ją, czyniąc bardziej przytulną. Występuje także inny podział, praktycznie nie znany, który w praktyce jest równoznaczny z powyższym podziałem, na kolory atakująceustępujące, czyli takie, które potrafią wizualnie przybliżać i oddalać. Czyli ciemne barwy tak jak ciepłe sprawiają wrażenie bliższych, a jasne kolory tak jak zimne powiększają wnętrze. Im większe nasycenie danego koloru tym efekt staje się bardziej wyraźny, np. w przypadku zimnych kolorów, wraz ze wzrostem ich rozbielenia, stają się one bardziej odległe.

Odcienie: Wraz z kolorami podstawowymi, kryje się za nimi paleta ich odcieni. To właśnie dobór odpowiedniego odcienia koloru wpływa na efekt końcowy. Można w nich przebierać, przy kupnie posłużyć się paletą kolorów ral, biorąc pod uwagę, że inny efekt daje kolor ukazany na małym skrawku wzornika, a inaczej rozprowadzony po całej ścianie. Również z kolorem współpracuje oświetlenie, może ono zmienić efekt koloru, zależnie od światła i intensywności naświetlenia.

Zestawienia kolorów: Przy zestawieniu kolorów tylko osoby mające pewną wiedzę mogą pozwolić sobie na swobodę doboru. Znajomość tych zasad pozwoli na stworzenie unikatowego wnętrza z pominięciem błędów. Do zestawienia barw wykorzystuje się tzw koło barw, są w nim ustawione kolory zgodnie z porządkiem widma tęczy. W tym zestawieniu kolory połączone wyglądają lepiej razem niż osobno.

Ważne: Biały, szary i czarny, nie są obecne w tęczy, nie uznaje się ich za kolor, ale są tłem dla wszystkich barw.