Jak prowadzić sprawę komornika?

Podczas rozmów o windykacji, długach i komornikach często słyszymy twierdzenia „komornik nic w mojej sprawie nie robi” czy też podobne stwierdzenia jak „komornik nie ściąga pieniędzy od dłużnika” albo „dłużnik ma pieniądze a komornik ich nie zajmuje”. Zrzucanie winy na komornika za bezskuteczną egzekucję, mimo iż dłużnik ma pieniądze bądź inne wartościowe przedmioty, które mogą być zajęte jest powszechne. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, że w 99% przypadków za bezskuteczną egzekucję w takim przypadku odpowiada wierzyciel. Oczywiście nie mówimy tu o sytuacjach w których dłużnik faktycznie nie ma żadnych środków i wartościowych ruchomości, które można zająć i sprzedać. Taka sytuacja jest oczywiście podstawą do bezskuteczności egzekucji w myśl powiedzenia, że z pustego to i Salomon nie naleje.

Zacznijmy więc od zastanowienia się, kim jest komornik i co ma robić. W świadomości większości wierzycieli komornik jest osobą, która ma wyegzekwować od dłużnika jego dług. Musi wykonywać wyroki sądu i jeśli w wyroku sądu czy też nakazie zapłaty sąd napisał „Nowak ma zwrócić Kowalskiemu pieniądze” to komornik ma to wyegzekwować. Ale jak ma to zrobić komornik?

Komornik nie jest detektywem. Komornik nie szuka majątku.

Komornik nie ma ani narzędzi ani uprawnień do szukania majątku dłużnika. Komornik nie będzie chodził za dłużnikiem i notował że w krzakach pod blokiem ukrywa samochód, że w piwnicy sąsiada schował telewizor a w skarpecie u ciotki chowa gotówkę. Komornik nie jest detektywem i nie ma możliwości sam z siebie szukać majątku dłużnika.

Komornik działa tylko na wniosek wierzyciela

Komornik może podejmować czynności tylko na wniosek wierzyciela. Jeśli wierzyciel zawnioskuje o zabezpieczenie, wycenę i sprzedaż samochodu danej marki, koloru i numeru rejestracyjnego, który znajduje się w konkretnym miejscu to komornik to wykona. Jeśli nawet komornik posiadałby wiedzę o danej wartościowej ruchomości ale wierzyciel nie wysłał odpowiedniego wniosku to komornik nie może wykonać danej czynności. Jeśli nawet dłużnik posiada rachunek bankowy o znanym komornikowi numerze rachunku i banku, komornik nie może zająć tych pieniędzy jeśli wierzyciel nie wnioskował o to.

Czy to oznacza, że wierzyciel musi szukać majątku dłużnika?

Niekoniecznie. Komornik ma swoje narzędzia, którymi może poszukać majątku dłużnika – ale tak jak zaznaczono – wszystko na wniosek wierzyciela. Wierzyciel może zawnioskować do komornika, aby ten wysłał zapytanie do ZUS bądź Urzędu Skarbowego celem ustalenia czy i gdzie dłużnik pracuje. Może wnioskować do komornika, aby ten sprawdził w CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców) czy dłużnik posiada jakieś pojazdy. Wierzyciel może zawnioskować do komornika, aby ten zwrócił się do banków celem ustalenia czy dłużnik ma w tych bankach rachunki, lokaty itd. Wierzyciel może zawnioskować do komornika aby ten sprawdził w Urzędzie Miejskim, Urzędzie Gminy czy też w Urzędzie Powiatowym czy dłużnik posiada jakieś nieruchomości (domy, mieszkania, działki). Ponadto dłużnik może zawnioskować do komornika aby ten udał się pod adres dłużnika i zająć, wycenić i sprzedać ruchomości dłużnika.

Komornik działa więc tylko i wyłącznie na wniosek wierzyciela. Nie może sam podejmować z własnej inicjatywy kroków. Warto więc właściwie przygotować wniosek egzekucyjny i cały czas nadzorować egzekucję komorniczą, aby błyskawicznie reagować na jej przebieg i wskazywać coraz to nowsze wnioski do komornika. I co najważniejsze – podstawą jest wspieranie komornika w egzekucji.