Jaki dywan wybrać?

Do wyboru mamy dywany tkane z włókien sztucznych, naturalnych bądź z mieszanek. Tkane maszynowo lub ręcznie. Przyjrzyjmy się dostępnym na rynku dywanom.

Do wyboru mamy dywany tkane z włókien sztucznych, naturalnych bądź z mieszanek. Tkane maszynowo lub ręcznie. Sprawia, że pomieszczenie staje się bardziej przytulne, cieplejsze i zaciszne. Pozwala też podkreślić charakter mieszkania, dopełnić jego kolorystykę. Dywan, stary dobry przyjaciel każdego domu. Ma być sprężysty, miękki, gęsty, a przy tym powinien być łatwy do utrzymania w czystości. Jak wybrać odpowiedni? Przyjrzyjmy się dostępnym na rynku dywanom. Jakie są? Czym się charakteryzują? Czego się po nich spodziewać?
Dywany z włókien sztucznych

Dywany polipropylenowe oznaczane symbolem PP. Są dosyć szorstkie i występują w dość ograniczonej kolorystyce, za to nie płowieją i są odporne na ścieranie. Poza tym trudno je zabrudzić, a mole trzymają się od nich z daleka. Z kolei dywany poliamidowe (PA) są równie odporne na ścieranie i nie atrakcyjne dla moli, a jednocześnie łatwo się je czyści. Ponadto posiadają znacznie bardziej efektowną kolorystykę. Dywany akrylowe stanową odmianę poliamidu i określane są symbolem PAN. Z wyglądu przypominają wełnę, są miękkie, o wysokim runie. Niestety ich kolorystyka nie jest zbyt trwała (blakną). Wreszcie dywany heat-set lub heat-set frise (PPBCF) zrobione z uszlachetnionego polipropylenu są bardziej sprężyste i gęste od zwykłych polipropylenów, cechuje je też wyższe runo. Ustępują jednak dywanom wełnianym zarówno gęstością, jak i dość sztucznym połyskiem.
Dywany z włókien naturalnych

Do najpopularniejszych dywanów z włókien naturalnych z kolei należą właśnie dywany wełniane. Są one miękkie, odporne na zabrudzenia a przy okazji nie udeptują się i są antystatyczne. Choć dzięki szczególnym właściwościom wełny (pochłanianie wilgoci i oddawanie jej otoczeniu, gdy jest zbyt sucho) poprawiają mikroklimat, nie są wskazane dla każdego, gdyż niestety mogą uczulać. Dywany bawełniane natomiast są mniej trwałe i dość cienkie, jednak co jest ich ogromną zaletą nie blakną, a ponadto są antystatyczne. Z kolei dywany jedwabne oprócz właściwości antystatycznych, są odporne na zabrudzenia, lekkie, gęste i bogato zdobione. Wreszcie dywany z włókien mieszanych naturalnych i sztucznych łącząc w sobie atuty obydwu rodzajów włókien wchodzących w ich skład, charakteryzują się bardzo dobrą jakością.