Komiks o rotmistrzu Pileckim

Stowarzyszenie Szwadron Kawalerii Ochotniczej imienia rotmistrza Witolda Pileckiego prowadzi projekt tłumaczenia Raportu Witolda z 1945 roku na 11 największych języków świata i publikacji tych tłumaczeń online bez pobierania opłat za udostępnienie treści. O tym projekcie pisaliśmy tutaj: Tłumaczenia Raportów Pileckiego.

W trakcie prac przygotowawczych prowadzący projekt kontaktował się z wydawnictwami, które wydawały książkę „Ochotnik do Auschwitz” próbując pozyskać wydane już komercyjne tłumaczenia. Kontaktował się także z ambasadami Polski w krajach, w których wydane były te tłumaczenia. Podczas wspomnianych kontaktów zauważono, że istnieje duże zapotrzebowanie wśród młodzieży zagranicznej na przedstawienie w przystępny sposób postaci rotmistrza. W wielu krajach, w tym tak egzotycznych jak Chiny, rotmistrz Pilecki stał się swojego rodzaju „superbohaterem”. I nie ma w tym nic nadzwyczajnego – historia rotmistrza, z jego ochotniczym zgłoszeniem się do Auschwitz, budowa tam ruchu oporu, brawurowa ucieczka i napisanie Raportu dla Aliantów o okrucieństwach Auschwitz to historia zasługująca na Oskara za scenariusz.

Podjęto więc starania o przygotowanie historii rotmistrza w formie komiksu. Rysownikiem będzie Tomasz Kleszcz z KleszczArt. Komiks taki planuje się wydać w 2017 roku lub początkiem 2018 roku (w zależności od przebiegu prac i finansowania projektu). O wszystkim będziemy informować.