Kuchnia z wyspą

Ustawienie wyspy kuchennej wymaga wiele trudu i dobrego zaplanowania. Najlepiej gdy ma się do czynienia z niewykończonym pomieszczeniem, w innym przypadku, np. przy remoncie, trzeba pamiętać, że prace będą przeprowadzane również w podłodze. Od efektywnego wyglądu kuchni, o wiele ważniejsza jest jej funkcjonalność i bezpieczeństwo, w końcu wykonuje się w niej wiele czynności w pośpiechu.

Jak wykonać instalacje w kuchni: Podłączenie instalacji może przysporzyć wiele problemów, np. doprowadzenie instalacji do wyspy kuchennej jeśli umieści się ją zbyt daleko od pionów instalacyjnych.

Chcesz mieć wyspę kuchenną, sprawdź jak doprowadzić instalacje. Odpływ kanalizacji od zlewozmywaka i zmywarki trzeba będzie przeprowadzić w podłodze, pamiętając, że rura odpływowa musi być ułożona ze spadkiem w kierunku pionu. Zalecany spadek to około 4-5%. Uwaga mieszkańcy bloków, którzy chcą mieć nowoczesne kuchnie z wyspą! Często warstwy posadzki na stropie są zbyt cienkie, by dało się w nich przeprowadzić rurę o średnicy 5 cm, w dodatku ze spadkiem – wtedy musimy zrezygnować ze zmywania na wyspie. Wodę doprowadzimy na wyspę bez większego problemu – także w podłodze, bo te rurki są cieńsze i mogą być układane poziomo.

Kuchnia z wyspą: gotowanie

Jeżeli na wyspie instalujemy kuchenkę, a nad nią okap z wyciągiem, nie można zapomnieć o odprowadzeniu powietrza z wyciągu do komina wentylacyjnego. Elastyczną rurę o średnicy około 10 cm można ukryć w suficie podwieszonym. Poziomy odcinek przewodu wentylacyjnego nie powinien być zbyt długi (do 4-5 m) i w miarę możliwości bez zakrętów; najlepiej byłoby układać go nie poziomo, a lekko w górę, w stronę komina. Najwięcej kłopotów sprawia instalacja gazowa. Przewody doprowadzające gaz zgodnie z przepisami nie mogą być osłonięte. Oznacza to, że musimy poprowadzić je po suficie i będą widoczne albo umieścić w wentylowanym kanale w podłodze, co jest kosztowne i nie zawsze możliwe.

Bardzo ważna w nowoczesnej kuchni jest również odpowiednia instalacja elektryczna. Prąd trzeba będzie doprowadzić do okapu lub pochłaniacza, oświetlenia ewentualnego piekarnika, zmywarki, młynka pod zlewem oraz płyty kuchennej; do płyty elektrycznej i indukcyjnej potrzebna jest zazwyczaj specjalna instalacja trójfazowa. Nawet jeśli nie planujemy montowania na wyspie stałych urządzeń, pamiętajmy o gniazdach niezbędnych przy blacie roboczym.
Nowoczesna kuchnia z oświetloną wyspą