Malowanie boazerii

Dzisiejsze stylizacje ścian wykorzystujące deski boazeryjne w niczym nie przypominają tych z lat 70, gdzie boazeria była popularnym środkiem wykończeniowym wnętrz mieszkalnych. Miała ona na zadanie wizualnie ocieplić betonowe wnętrze mieszkań. Uważa się również, że pokrywanie ścian deskami miało nawiązywać do tradycyjnego budownictwa ludowego, gdzie podstawowym budulcem było drewno. Jednak po latach lakierowane deski boazerii tracą na uroku i wtedy powstaje pytanie – co z nimi zrobić? Można je odnowić zamalowując farbą.

W tym celu należy je oczyścić ze starego lakieru, odtłuścić i wysuszyć, jednak niektórzy fachowcy twierdzą, że wystarczy jedynie zmatowić stary lakier. Starą boazerię można wtedy pomalować farbą do drewna. Taki zabieg da ciekawy efekt wizualny, ponieważ spod warstwy farby widoczna będzie struktura drewna. Pomalowanie ściany nad boazerią tą samą farbą będzie stanowić przyjemne dla oka ujednolicenie całej ściany. Obecnie często spotyka się deski bielone, nawiązujące do stylu skandynawskiego, które rozjaśniają wnętrze i nadają mu romantyczny charakter.

Obecnie podczas czynności remontowych w mieszkaniu, właściciele często decydują się na usunięcie boazerii, głównie dlatego, że ten sposób wykańczania ścian jest już przestarzały i niemodny. Ponadto wpływ na taką decyzję może mieć fakt, że przez lata w szczelinach boazerii oraz za nią gromadzą się duże ilości kurzu i brudu, które sprawiają, że powietrze w mieszkaniu ma nieprzyjemny zapach. Niestety, w tym przypadku pozostaje usunięcie starych paneli ściennych.