Metresa

Określenia archaiczne, w dzisiejszych czasach już praktycznie nie funkcjonujące, wraz z zanikiem rządów królewskich, monarchii.

Ostatnio przez przypadek miałam styczność z nazwą metresa, przy przeglądaniu biografii i twórczości francuskiego malarza z okresu rokoka Françoisa Bouchera, którego to portrety metresy króla Ludwika XV, Madame de Pompadour znajdują się w znanych muzeach, nawet w Luwrze.

Kim jest metresa? Z francuskiego maîtresse, co oznacza pani, mistrzyni.

Jest to określenie faworytki, nadwornej, oficjalnej kochanki króla. W czasach gdy zawierano związki małżeńskie z powodów politycznych i ekonomicznych. Już przy narodzinach ustalając przyszłego partnera swego dziecka, nie zważając uwagi nawet na wiek, czymś zrozumianym i otwartym było w rodzinach królewskich posiadanie kochanka. Metresy były kochankami z górnej pułki  ponieważ miały bliski kontakt z królem nie tylko pod względem seksualnym, ale i wpływały na jego decyzje.

Znanymi w historii metresami były także:

nasza rodaczka hrabina Maria Walewska, kochanka kochliwego cesarza Napoleona Bonaparte, markiza de Montespa, kochanka Ludwika XIV.