Próby hodowlano-selekcyjne koni

Celem selekcji w hodowli każdego gatunku zwierząt, w tym koni, jest właściwy wybór rodziców kolejnego pokolenia w taki sposób, aby zmaksymalizować postęp genetyczny w wyznaczonym kierunku hodowlanym. Selekcję rodziców w hodowli można podzielić na szereg czynników, z których znaczącym czynnikiem są próby hodowlano-selekcyjne. Próby hodowlano selekcyjne przeznaczone są do oceny wartości użytkowej ogierów i klaczy. Dają wczesną ocenę konia, która to ocena jest podstawą do szacowania wartości hodowlanej i przeprowadzenia selekcji.

W Polsce mamy wiele rodzajów prób hodowlano-selekcyjnych koni. Wśród nich możemy wyróżnić próby dzielności klaczy i ogierów, próby zaprzęgowe i wierzchowe, próby wyścigowe, mistrzostwa młodych koni (w skokach przez przeszkody, we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego). Próby hodowlano-selekcyjne są niezbędne do otrzymania przez klacz lub ogiera licencji.

Znaczenie wyścigów w hodowli koni

Wyścigi konne, tak samo jak inne próby dzielności, pozwalają na weryfikację przydatnych do hodowli cech konia. W przypadku wyścigów konnych takimi cechami będzie szybkość, wytrzymałość, odwaga jako cechy główne oraz cechy dodatkowe jak zdolności regeneracyjne po wysiłku.

Dzięki wyścigom koni możemy poznać wartości hodowlane rodziców i odpowiednio dobierać pary do rozrodu aby uzyskać wartość dodaną w hodowli. Nie tylko w hodowli kolejnego pokolenia koni wyścigowych ale też koni przeznaczonych do innych dyscyplin jak rajdy konne (wytrzymałość) czy też wszechstronny konkurs konia wierzchowego (wytrzymałość, szybkość).