Przestrzeń między ogrodzeniem a domem

Przedstawiamy realizację elewacji i przestrzeni między ogrodzeniem a domem. Przy budowie i wykańczaniu domu warto skupić także uwagę na część reprezentatywną domu jaką jest elewacja i przejście do domu. Na dużych działkach nie stwarza to zazwyczaj problemów, jednak mała działka to prawdziwe wyzwanie. Jeśli mamy do zagospodarowania przestrzeń nie za dużej działki, wtedy zaczynają się tzw schody. Powinno się tu bowiem znaleźć miejsce na ścieżkę, podjazd i kawałek ogródka.

Między ogrodzeniem a domem muszą się zmieścić wygodny, czyli szeroki na co najmniej 3 m, podjazd, dodatkowe miejsce parkingowe dla gości oraz ścieżka prowadząca do domu. Bardzo duże znaczenia ma więc tu nawierzchnia. Kamienny bruk, kostka betonowa i klinkier brukowy to najczęściej stosowane materiały. Są solidne i trwałe, a ich bogate wzornictwo pozwala dostosować nawierzchnię do otoczenia.

Układając kostkę brukową przed wejściem do domu, należy pamiętać, że w miejscu ścieżek ogrodowych wystarczą elementy grubości 4 cm, a tam, gdzie planowany jest ruch kołowy – 6 cm (dla samochodów osobowych) lub 8 cm (jeżeli przewidziane są większe obciążenia). Podjazd powinien być nieco wyżej niż otaczający teren. Należy mu też nadać niewielki spadek (2-4%), żeby woda deszczowa swobodnie z niego spływała. Jeżeli zabrukowana jest spora część działki, powierzchnia chłonna otaczającego gruntu może nie być wystarczająca – w takiej sytuacji warto wykonać odwodnienia liniowe w najniższym miejscu podjazdu.

W reprezentacyjnej, frontowej części działki nie powinno zabraknąć roślin. Sprawdzony zestaw to różne zimozielone krzewy i krzewinki, które mają tę zaletę, że są dekoracyjne również zimą. Warto do nich dodać kilka roślin o sezonowych liściach – dzięki nim ogródek będzie się zmieniał razem z porami roku.