Regeneracja włosów – drobnymi kroczkami

Podejmując się trudnego wyzwania jakim jest zregenerowanie włosów musimy przede wszystkim mieć świadomość, że to bardzo długotrwały i niełatwy proces. O ile niszczenie włosów przychodzi nam niemal niezauważalnie łatwo to przejścia etapu odbudowy włosa często brakuje nam cierpliwości, motywacji i konsekwencji. Nie ma się czemu dziwić, metamorfozę po zrobieniu nowego koloru widzimy od razu natomiast by zobaczyć efekt nowej odżywki musimy ją dość długo i regularnie stosować.

Zacznij od analizy. Czy zastanawiałaś się kiedyś jak często używasz prostownicy i suszarki? Jak często zmieniasz kolor? Czy twojemu fryzjerowi zależy na kondycji twoich włosów? Czy odpowiednio dobierasz kosmetyki? Wiele czynności związanych z naszym wyglądem wykonujemy mechanicznie, z przyzwyczajenia a w efekcie końcowym nasz wygląd wydaje nam się nieakceptowalny np bez prostownicy. Zanim kolejny raz sięgniemy do szafki po lokówkę lub prostownice zastanówmy się co fundujemy naszym włosom. Każde kolejne użycie czynnika szkodzącego powoduje pogłębienie problemu, warto więc przemyśleć czy na pewno jest to nam konieczne. Musimy sobie uświadomić, że każda zmiana koloru wymaga silniejszej koloryzacji (rozjaśnienie, mocniejszy oksydant lub dłuższy czas trzymania niż w przypadku odświeżenia aktualnej barwy). Tak więc osoba zajmująca się naszą fryzurą musi być odpowiednia i kompetentna. Jeśli fryzjer zbyt często proponuje drastyczne zmiany koloru, rozjaśnianie, nie interesuje się naszym sposobem pielęgnacji włosów w domu, używa aktywatorów do farby o wysokim stężeniu lub godzi się na każdą zaproponowana przez klienta fryzurę nie tłumacząc konsekwencji wyboru – powinniśmy go jak najszybciej zmienić. Klient nie ma obowiązku posiadania wiedzy teoretycznej z zakresu fryzjerstwa, ma prawo nie wiedzieć, że trwała ondulacja niszczy strukturę włosa a rozjaśniacz powoduje przesuszenie. Dlatego, tak ważne jest posiadanie dobrego stylisty fryzur – to on powinien nam doradzić, wszystko objaśnić i wspólnie z nami wybrać najlepszą drogę do uzyskania pożądanego efektu.

Wyznacz sobie cel. Jeśli już zdecydowaliśmy się, że naszym celem są miękkie, zdrowe i lśniące włosy musimy nastawić się na ciężką pracę od A do Z. Odbudowa włosów najczęściej trwa ok pół roku a w skrajnych przypadkach nawet i dłużej. Nie powinniśmy się zniechęcać jeśli efekty nie są widoczne od razu. Bądźmy świadomi, że odbudowa i czynniki niszczące nie idą z sobą w parze. Najlepsze kosmetyki nie przyniosą pożądanego efektu jeśli 2 razy w tygodniu będziemy używać lokówki. W takim połączeniu możemy jedynie nie pogarszać stanu włosów ale na pewno nie ulegnie on polepszeniu. Oczywiście nie oznacza to, że musimy się kategorycznie wyrzec wszystkiego co szkodzi naszym włosom, najważniejsze by korzystać z wszystkiego z pełną świadomością i rozsądkiem

Nie ma drogi na skróty. Pielęgnacja podczas regeneracji jest wieloetapowa i zaczyna się w domu. Kosmetyki do pielęgnacji muszą być odpowiednio dobrane (np jeśli rozjaśnione są tylko końce szampon regenerujący zbytnio obciąży włosy od nasady). Włosy zawsze myjemy dwa razy następnie odsączamy ręcznikiem. Na tak przygotowane włosy nakładamy maskę dzieląc je na pasma i dokładnie wmasowując produkt tak abyśmy mieli pewność, że jest odpowiednio nałożony. Kosmetyk musi mieć czas aby wejść w głąb i zadziałać tak więc spłukany zbyt wcześnie jedynie wygładzi włos. Podczas mycia nie wykonujemy żadnych ruchów trących (podczas pocierania łuski odrywają się od włosa przez co łatwiej się łamie w tym miejscu). To samo tyczy się wycierania włosów ręcznikiem – tylko i wyłącznie odciskamy. Trzeba pamiętać aby unikać oddziaływania na włosy wysoką temperaturą a gdy już zajdzie konieczność suszenia należy zabezpieczyć je odpowiednim środkiem ochronnym. Kolejnym etapem powinna być wizyta u fryzjera, końcówki powinny być regularnie podcinane żeby się nie rozdwajały i nie kruszyły. Można również wzmocnić i przyspieszyć odbudowę włosa poddając się specjalnym zabiegom u naszego stylisty

Fryzjer to nie cudotwórca. Pamiętajmy, że fryzjer może mieć maksymalnie 50% wkładu w proces regeneracji włosów klienta. Reszta zależy od nas. Nawet najlepszy zabieg wykonany przy użyciu produktów najwyższej jakości jesteśmy w stanie zaprzepaścić jeśli w domu będziemy regularnie używać prostownicy, nie będziemy stosować odżywki itd. Tylko i wyłącznie wasze wspólne działania i ciężka praca przyniosą upragniony efekt.