Shabby chic w dekorowaniu wnętrz

Nazywany starym szykiem, chodzi w nim o aranżacje wnętrza tak, aby wyglądało na postarzone, bądź zestawienie mebli nowych z starymi/postarzałymi, kładąc nacisk na ekspozycję tych drugich. Najlepszy efekt dają meble autentycznie stare jak, klasyczne żyrandole, obicia, tkaniny i tapety. Jednak dopuszcza się sztuczne ich postarzanie specjalnymi technikami typu, przecierki, obdarcia, spękania, niedomalowania, nakładanie wielu warstw farb itd.

Tym terminem ujmuje się także technikę malowania przedmiotu kilkoma warstwami farby, aby zaczęła ona pękać, a spodnie warstwy prześwitywały wyglądając na stare.

Wnętrze Shabby chic jest utrzymane w jasnej tonacji z dominującą bielą i kolorystyką opierającą się na pastelach. Jest to poszarzała lub pożółkła biel i wyblakłe róże i błękity oraz wypłowiałe czernie i brązy. Zależnie od kraju styl posiada charakterystyczne dla danego regionu cechy. W Stanach Zjednoczonych dominującym kolorem shabby chicowym jest blady róż, co sprawia, że wnętrza wraz z białymi meblami i dodatkami wyglądają bardzo kobieco. Często używa się dodatków w stylu wiejskim zwanym cottage style, są to regionalne motywy, stare koronki i hafty na tkaninach.

Wdrążając ten przytulny styl w swoim mieszkaniu najlepiej wykonać podłogę z surowych desek, dobrze wygląda rozbielona ściana z cegieł. Do tego wnętrze rozświetlić kryształowymi żyrandolami i stylizowanymi na stare kinkietami i ostateczny efekt nadać dodatkami, jak poszewki na poduszki, obrusy, firanki i zasłony, pościel…