Skyfall a Modigliani

Ten kto uważnie oglądał kolejną część agenta 007 pod tytułem Skyfall, powinien przypomnieć sobie ten tajemniczy obraz, który przez chwile pojawił się w scenie potajemnego przekazywania go chińskiemu biznesmenowi. Jest to słynny obraz Amedeo Modigliani włoskiego artysty, mieszkającego w Paryżu, który żył w latach (1884 – 1920). Mimo, że żył w czasach, w których tworzona była sztuka nowoczesna Picassa czy Brâncusiego, z którymi miał kontakt, jego dzieła były dość kontrowersyjne dla odbiorców.

Przedstawiony poniżej obraz to Portret kobiety z wachlarzem z 1919 roku. Przedstawia on Polkę, Lunię Czechowską, ale więcej na temat powstawania tego obrazu w następnym poście. Dlaczego akurat ten obraz został wykorzystany w filmie. Oczywiście mogło się tam znaleźć wiele innych obrazów, które mają duże znaczenie dla sztuki, a ślad o nich zaginął i nie wiadome jest miejsce, w których znajdują się obecnie.

To samo spotkało ten obraz, ok. 4, 20 maja 2010 roku został on skradziony wraz z czterema innymi znajdującymi się w Muzeum Sztuki Współczesnej w Paryżu.Złodziej wszedł przez okno i wyciął płótna z ram. Wartość skradzionych dzieł sztuki oszacowano na ponad 200 mln $. I teraz krążą lub już wiszą na ścianie jakiegoś bogacza, za o wiele większe pieniądze.

modigliani