Stosowanie oświetlenia w domu

Światło jest jednym z głównych aspektów przy urządzaniu wnętrz. Wbrew pozorom nie służy tylko do codziennego funkcjonowania, ale także kreuje wnętrze, jego barwę i nastrój. Zależnie od światła, można wyodrębniać pewne części pomieszczenia lub łączyć je ze sobą. Dzięki właściwością plastycznym światła można podkreślać zalety wnętrza i ukrywać jego wady. Niestety nie ma uniwersalnej recepty na to jak zaprojektować oświetlenie w domu, każde pomieszczenie pełni inną funkcję i z tego względu wymaga innego rodzaju oświetlenia. Ilość punktów świetlnych oraz ich rozmieszczenie zależy od wymiarów i kształtu pomieszczenia.

Wygląd opraw oświetlenia dopasowuje się do jego wyposażenia. Z tym że, mając wnętrze wyposażone w antyki nie oznacza, że muszą się w nim znajdować lampy w tym stylu. Dobry efekt uzyskuje się, mieszając antyki z nowoczesnymi dodatkami, np lampami o prostych kształtach. Za to stylowa lampa przy nowoczesnej sofie, może sprawić wnętrze przytulniejszym.

Nie ma problemu z kupnem lampy dopasowanej do indywidualnych potrzeb. Na rynku oferowany jest wysoki asortyment źródeł światła i opraw, wpływających na odpowiedni nastrój i samopoczucie użytkowników jak  i pozwalających na wykonywanie w nim wyznaczonych czynności. Do otrzymania takiego efektu potrzebna jest pomysłowość i odwaga w zestawieniach różnych rodzajów oświetlenia oraz lamp o różnym przeznaczeniu i wzornictwie. Przy wyborze lampy należy zwrócić uwagę na to jak rozprasza światło w pomieszczeniu, w jakim kierunku je rozsyła z jaką intensywnością, jakie daje efekty świetlne oraz czy dobrze się prezentuje nawet wtedy gdy jest zgaszona.

Jak już wspomnieliśmy używając światła można korygować proporcje pomieszczenia. Zbyt wysokie można obniżyć, lampą sufitową powieszoną na długim sznurze (dzięki czemu nie traci się strumienia światła rozproszonego po całym pomieszczeniu) oraz ustawieniem światła lamp podłogowych by padało na podłogę. Natomiast niskie optycznie powiększyć kierując światło na sufit, można do tego wykorzystać lampy ukryte za umieszczoną wysoko na ścianie listwą, bądź lampy podłogowe emitujące światło do góry. Małe wnętrze będzie wyglądało na większe, gdy światło zostanie skierowane na poszczególne punkty wystroju, umieszczone w różnych miejscach. Wąskie pomieszczenie wyda się szersze, przez intensywne oświetlenie dłuższych ścian, np. reflektorkami ukrytymi w ścianie.

Warto jeszcze przed wykończeniem wnętrza zaplanować rozmieszczenie punktów świetlnych oraz włączników i gniazdek zasilających, by uniknąć takich sytuacji jak, kucie ścian po ustawieniu już mebli. Nie jest to łatwe, ponieważ trudno zrealizować w całości swoją wizję urządzenia go, tego czy stół będzie stał w danym miejscu, a co za tym idzie lampa do jego świetlenia. To samo ma się z kinkietami doświetlającymi przestrzeń wokół mebli wypoczynkowych. Są to kwestie wymagające dużej znajomości światła, także dziennego i jego relacji z pomieszczeniem i kolorem wnętrza. Wiedzy na temat instalacji i urządzenia przestrzeni. Zastosowania w pokoju i tego jaki rodzaj światła będzie odpowiedni dla komfortowego korzystania z niego, by nie czuć się znużonym i zmęczonym w pomieszczeniu biurowym. Przy tych aspektach może okazać się zbawienny wkład architekta wnętrz.