Tynk japoński do wnętrz

Tynk japoński jest to materiał używany do wnętrz mieszkań, jest elementem wykończeniowym ścian czy sufitów. Różni się od reszty tynków, na pierwszy rzut oka przypomina tapetę, dlatego nazywany jest tapetą natryskową. Produkt w ekologiczny, nie zawiera toksyn i rozpuszczalników, czyli szczególnie przyjazny dla pokoju dziecięcego. Pierwotnie wykonywany z mieszanki naturalnych składników na bazie włókien jedwabiu. Można go kupić w postaci suchych mieszanek, które zalewa się odpowiednią ilością wody i nakłada na przygotowane wcześniej podłoże za pomocą wałka lub pistoletu natryskowego. Przyjmuje się, że 1kg mieszanki starcza na pokrycie 4m2. Wygląd tynku zależy od dodanych do niego składników dekoracyjnych jak błyszczyki czy spiralki.

Podstawowe informacje na temat tynku japońskiego.

Nakładanie: Z pewnością jego zaletą jest to, że jest prosty w nakładaniu. Nie widać na nim ręki nowicjusza, jak i w trakcie nakładania nie kapie na podłogę, nie brudzi otoczenia. Jego grubość nie powinna przekraczać 2 cm, a wyschnięty tynk warto pomalować lakierem bezbarwnym. Dzięki czemu zabezpieczy się go przed wilgocią (nie jest zalecany do miejsc bardzo wilgotnych, z pewnością nie do takich jak łazienka, nie stosować go na miejsca narażone na bezpośrednią styczność z wodą) i nadmiernym wchłanianiem brudy, także ułatwia usuwanie kurzu, który łatwo osiada na tego typu powierzchnię. Lecz nielakierowany tynk pozwala ścianie oddychać.

Tynk japoński potrafi ukryć nierówności ścian. Nie widać na nim żadnych łączeń, pokrywa rysy i zabezpiecza ścianę przed dalszym pękaniem. Stanowi dodatkową izolację termiczną, która sprawia, że zimą pomieszczenie jest cieplejsze, a latem zwiększa się jego komfort cieplny. Idealny do sypialni, salonów i pokoi dziecięcych, jak i pomieszczeń biurowych, ponieważ ma właściwości wygłuszające.

Usuwanie i konserwacja:

Można go usunąć w każdej chwili, metodą tzw na mokro i jest możliwość ponownego rozrobienia go z wodą i naniesienia w innym miejscu. Tynk japoński można czyścić za pomocą odkurzacza i miękkiej szczotki, lakierowany wystarczy przetrzeć wilgotna ścierką. Natomiast zabrudzone i zniszczone miejsca można ponownie zakryć warstwą tynku.