Uszczelnianie silikonem zlewu i umywalki

Jak się okazuje prace wykończeniowe łazienki czy kuchni nie kończą się na prawidłowym zamontowaniu umywalki bądź zlewu. Tutaj ważną, wieńczącą rolę pełni uszczelnienie. Musi być ono dokładnie zrobione, ponieważ woda z łatwością wnika w każdą źle zabezpieczoną szczelinę. Każdy wie jakie skutki może mieć wpływ wody na takie materiały jak drewno czy laminat, (zaczyna ono pęcznieć i gnić) lub metal, na którym pojawi się rdza. Dodatkowo pojawienie się pleśni i grzybów na fugach.

Ważny w uszczelnianiu zlewu lub umywalki jest silikon jaki zostanie użyty. Przy jego kupnie, poza zwracaniem uwagi na dopasowanie odcienia do powierzchni blatu warto sprawdzić czy jest to silikon sanitarny, najlepiej ze środkiem antygrzybicznym i antypleśniowym. Silikon sanitarny jako nieliczny dobrze sprawdza się przy kontakcie z wodą, nie sprzyja rozwojowi grzybów ani bakterii. Jest łatwy w użyciu i wytrzymały. Wraz z nim należy kupić urządzenie potrzebne do wyciśnięcia silikonu i szpachelkę.

Przed rozpoczęciem prac należy przygotować powierzchnię, wyczyścić miejsca, które będą uszczelniane szmatką nawilżoną rozpuszczalnikiem. Miejsca dookoła zlewu, umywalki czy też brodzika powinno się zabezpieczyć na wypadek uszkodzenia. Silikon umieszczać według zaleceń producenta, pistoletem dokładnie w miejsce styku. Lepiej przedobrzyć z jego ilością niż nałożyć go za mało, ponieważ nadmiar można łatwo usunąć szpachelką. Silikon bardzo szybko wysycha, dlatego jego nadmiar powinien zostać szybko usunięty i od razu wygładzony. Nie jest to praca wymagająca specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Łatwo można sobie z nią poradzić samemu z w miarę estetycznym efektem. Nie warto zwlekać z uszczelnieniem ponieważ bakterie i pleśń szybko zadomawiają się w tak sprzyjających warunkach.