Zniszczone włosy – co powinnaś wiedzieć

Wiele z nas boryka się z problemem zniszczonych włosów i ma wrażenie, że to nie kończąca się historia. W zasadzie tak właśnie jest. Musimy się pogodzić, że nasze włosy nigdy nie będą 100% zdrowe ponieważ zbyt wiele czynników, na które nie mamy wpływu prowadzi do ich zniszczenia. Warto natomiast dołożyć wszelkich starań by temu zapobiec.

Zacznijmy od podstaw. Nasz włos składa się z substancji białkowej zwanej „keratyną” , pokryty jest zrogowaciałą warstwą, która układa się na kształt rybiej łuski. Włos zdrowy łuski ma zwarte, mocno do siebie przylegające dzięki czemu nic nie jest w stanie przeniknąć do wewnątrz a włos jest miękki, gładki i błyszczący. Pod wpływem ciepła i środków chemicznych o odczynie zasadowym łuski włosa się otwierają dzięki czemu powierzchnia włosa bardziej przypomina szyszkę – wtedy zaczynamy mieć kłopot z rozczesywaniem i lśniącym wyglądem . Gdy struktura włosa zostanie naruszona i otworzy we wnętrzu zaczynają tworzyć się ubytki, których im więcej tym włos bardziej zniszczony i łamliwy.

Na zniszczenie wpływ ma nie tylko farbowanie, prostowanie i suszenie. Proces ten zaczyna się od bardzo drobnych rzeczy – Wiatr, słońce, słona woda, woda z dużą ilością kamienia, klimatyzacja, mróz, zbyt częste mycie, tapirowanie, kosmetyki do stylizacji, tarcie włosów podczas mycia i wycierania ręcznikiem, zbyt ciasne spinanie, szampony oczyszczające i przeciwłupieżowe oraz te, które zawierają dużą ilość soli itd. Oczywiście włosy najszybciej niszczą się od wyżej wspomnianego farbowania, suszenia i prostowania a także od rozjaśniania i trwałych ondulacji  – te ostatnie są najgorsze w skutkach ponieważ burzą strukturę włosa wewnątrz i układają na nowo.

Objawy przesuszenia włosów

Pierwszym niepokojącym objawem powinno być dla nas elektryzowanie się włosów- jest ono jedną z pierwszych oznak przesuszenia. W następnych etapach pojawiają się kłopoty z rozczesywaniem, utrata blasku, szorstkość w dotyku, puszenie, w przypadku włosów kręconych obniżenie jakości skrętu, rozdwajanie się końcówek oraz etap końcowy- kruszenie się i odpadanie włosów. Im późniejsza nasza reakcja tym bardziej długotrwała, kosztowna i czasochłonna staje się regeneracja.

Nie czekaj, zacznij dbać o swoje włosy już dziś! 🙂