Amadeo Modigliani i jego akty

W latach 1916–17 Modigliani wykonał serię 30 aktów, wyidealizowanych sylwetek kobiecych w różnych pozach. Uważa się, że wskazuje to na wpływy praktyki wyniesionej z akademii Colarossiego, gdzie malarz uczęszczał na wykłady z aktu.

Académie Colarossi była szkołą artystyczną prowadzoną przez rzeźbiarza Filippo Colarossiego. Była ona alternatywą dla studentów, którzy ówczesną Szkołę Sztuk Pięknych uważali za nadto konserwatywną. Studenci mogli w niej szkicować następnie malować modelki, które pozowały w wybranych przez nich pozach, gdzie w akademickim akcie obowiązywały sztywne reguły ukazywania aktów. Powstawały w niej tzw kwadransowe akty,które wymagały szybkiego uwiecznienia motywu, dlatego z tego okresu życia artysty zachowały się liczne szkice aktów.

AMADEO MODIGLIANI AKT

Akt leżący na brzuchu z 1917 roku, Barnes Foundation, Filadelfia