Delaware – raj podatkowy w USA

Delaware jest to stan w USA leżący na wschodzie Stanów Zjednoczonych w okręgu tak zwanych Stanów Środkowoatlantyckich. Położony jest na Nizinie Atlantyckiej nad zatoką Delaware. Delaware jest drugim najmniejszym i szóstym najsłabiej zaludnionym oraz szóstym pod względem liczby mieszkańców stanem USA. Historycznie Delaware był jednym z trzynastu stanów pierwotnych – kolonie brytyjskie w USA, które w 1775 roku zbuntowały się przeciwko królowi Jerzemu III. Wtedy Delaware zwany był „Kolonia Delaware’u” a wcześniej Hrabstwem Dolnego Delaware’u i należał do grupy Kolonii Środkowych. Nazwa stanu Delaware pochodzi od  nazwiska Thomasa Westa, trzeciego hrabiego De La Warr, arystokraty z Anglii, pierwszego gubernatora stanu Wirginia.

Delaware jest uznawany za najbardziej przyjazny stan w USA dla przedsiębiorców nie tylko amerykańskich ale i zagranicznych. W stanie Delaware nie ma Sales Tax ani podatku VAT, co jest niewątpliwym atutem dla amerykańskich firm. Poza USA spółki typu LLC wykorzystywane są do międzynarodowej optymalizacji podatkowej. Ze względu na charakter przypisywania dochodów i ich opodatkowania, stan ten dla zagranicznych przedsiębiorców (pochodzących spoza USA) stał się rajem podatkowym.

Charakterystyka spółek LLC w Delaware

Jednoosobowe spółki LLC czyli Limited Liability Company – odpowiedniki spółki z o.o. aby były traktowane preferencyjnie muszą spełnić łącznie trzy warunki. Warunkiem pierwszym jest, aby spółka LLC była spółką jednoosobową – czyli posiadała tylko jednego udziałowca (member). Jest to istotne przy przypisywaniu dochodu o czym poniżej. Kolejnym ważnym warunkiem jest aby udziałowiec ten (member) nie był amerykańskim rezydentem podatkowym czyli aby nie był amerykańskim podatnikiem. Ostatnim warunkiem jest brak fizycznej działalności gospodarczej na terenie stanu Delaware.

Struktura spółek LLC, gdy spółka taka posiada tylko i wyłącznie jednego udziałowca, pozwala na przypisanie całości dochodu spółki temu konkretnemu udziałowcowi. Dochód z jednoosobowej LLC przypisywany jest do konkretnej osoby tak samo jak dochód z jednoosobowej działalności gospodarczej przypisywany jest jednoosobowemu przedsiębiorcy. Następnie, dzięki temu że udziałowiec nie jest amerykańskim rezydentem podatkowym (amerykańskim podatnikiem) dochód ten nie jest opodatkowany w USA (Podatek dochodowy PIT, podatek CIT) i w całości trafia do udziałowca bez opodatkowania.

Taka konstrukcja formy opodatkowania i przypisywania dochodu sprawia, że zagraniczni przedsiębiorcy, w tym przedsiębiorcy z Polski chętnie wybierają Delaware jako lokalizację swojego biznesu. Oczywiście każdy taki krok powinien być skonsultowany z firmą doradczą, doradcą podatkowym lub też firmą zajmującą się rejestracją spółek w Delaware.