Jak zaprojektować ogród?

Chcąc zaprojektować własny ogród musimy zwrócić uwagę na szereg różnych czynników takich jak wielkość obszaru który chcemy projektować, żyzność gleby na której będziemy sadzić rośliny, sąsiedztwo naszego ogrodu, miejsca zacienione i otwarte.

Od czego zacząć? Podczas projektowania, w pierwszej kolejności wydzielamy obszary które będą zagospodarowane przez elementy małej architektury, takie jak altany, place zabaw, schody, ścieżki. Zwróćmy też uwagę na funkcjonalność przyszłego projektu. Tam gdzie będzie potrzebny dojazd urządzeniami ogrodowymi takimi jak np. taczki musimy wytyczyć miejsca gdzie powierzchnia będzie utwardzona. Pamiętajmy również o obiektach sanitarnych takich jak kompostownia czy śmietnik, które powinny być położone gdzieś na uboczu ogrodu. Można zaprojektować do ich ukrycia na przykład drewniane wiaty.

Nie przesadzajmy. Jeżeli zaprojektowaliśmy już elementy małej architektury weźmy się za sadzenie zieleni. Pierwszym elementem przy projektowaniu zieleni jest sadzenie drzew. Razem z nimi możemy projektować trawniki, natomiast na koniec zostawiamy tak zwane rośliny ozdobne. To właśnie one nadają urok naszemu ogrodowi i z ich umiejscowieniem możemy pokombinować. Pamiętajmy o tym żeby nie wybierać dużej ilości różnych gatunków aby z naszego ogrodu nie zrobić dżungli.

Kilka rad od ogrodnika. Mały ogród – powinniśmy projektować z głową i potrzebne jest tutaj dosyć duże doświadczenie. Dobrą metodą optycznego powiększenia naszego ogrodu jest sadzenie roślin na brzegach tak aby zasłaniały ogrodzenie, sprawi to że ogród będzie wyglądał na większy. Duży ogród – posiadając spory ogród możemy ponieść wodzę fantazji i użyć wielu różnorodnych gatunków roślin. Ogród można podzielić na kilka części i sadzić rośliny w szerokich odstępach od siebie.

Masz wątpliwości czy dasz radę? Jeżeli nie czujesz się na siłach aby zaprojektować swój ogród zasięgnij rady fachowców. Dobrych projektantów ze swojej miejscowości bez trudu znajdziesz w Internecie wpisując hasło na przykład: projektowanie ogrodów Kraków. Wybierając firmę z pierwszych pozycji masz pewność że są to ludzie którzy znają się na rzeczy i dbają o swój wizerunek.

Czy potrzebuję programu do projektowania? Na rynku można dostać wiele programów do projektowania ogrodów, czy to mnie czy bardziej skomplikowanych, poruszanie się po nich jest dosyć trudne ale za to większość takie jak skala wielkości roślin względem terenu i wiele innych parametrów ustalana jest automatycznie. Możemy również z powodzeniem projektować ogród ręcznie pamiętając o zachowaniu odpowiedniej skali.