Jakie rodzaje tapet?

Papierowa: Należy do najtańszych tapet ściennych, można ją kupić już od ok. 10zł za rolkę. Dostępna w wersjach jedno-, dwu- i trzywarstwowych z gładką lub tłoczoną powierzchnią. Ilość warstw wpływa na jej trwałość i możliwość czyszczenia za pomocą wilgotnej ściereczki lub gąbki. Przepuszcza powietrze, ale nie jest odporna na działanie wody. Jest dostępna w szerokiej skali wzorów i kolorów.

Winylowa: Jej wierzchnią warstwą jest spieniony winyl, przypominający gąbczastą piankę. Nie odbarwia się i jest trwalsza od papierowych tapet. Odporna na wilgoć i zmywanie oraz szorowanie, przez co dobrze nadaje się do nakładania w pomieszczeniach typu kuchnia, łazienka. Nie zaleca się wykańczania nią całego mieszkania, ze względu na to, że uniemożliwia przepuszczanie powietrza przez ściany. Jej cena wynosi od 30 zł za rolkę, a dodatkowo wymaga użycia specjalnego kleju. Jest to tapeta najtrudniejsza w obróbce, ze względu na sztywność materiału i spory ciężar. Do jej odmian należy tapeta laserowa, która posiada wypukły wzór, niemal trójwymiarowy.

Na flizelinie: Tworzy ona podkład tapety, jej lico może być winylowe lub z tkaniny. Tapeta na flizelinie jest elastyczna i dobrze ukrywa nierówności ścian. Różni się sposobem nakładania i zdejmowania, ponieważ robi się to na sucho, bez nasączania jej klejem czy specjalnym płynem do usuwania tapet. Łatwo się ją obrabia, przez smarowanie kleju na podłożę i nakładanie jej od razu. Nie jest tania, jej cena wynosi 35zł/rolka.

Raufaza: Jest wzmocniona włóknem drzewnym, którym uzyskuje się fakturę tapety. Wiórki drzewne zawarte pomiędzy warstwami tapety mogą mieć różną wielkość i gęstość rozmieszczenia, podczas malowania nasiąkają wodą i pęcznieją. Po przyklejeniu nadaje się do kilkukrotnego malowania. Dobrze sprawdza się w każdy pomieszczeniu, które nie naraża jej na bezpośredni kontakt z wodą, np. w kabinie prysznicowej. Tapeta typu raufaza dobrze kryje nierówności. Jej zaletą jest również wszechstronność oraz niska cena od 25 zł za rolkę. Jednak trzeba w koszty dodać konieczność jej pomalowania.

Z włókna szklanego: Może być gładka lub imitować wszelkie wzory i tkaniny naturalne. Jest przystosowane do malowania farbami dyspersyjnymi (popularnymi emulsjami), dzięki którym uzyskuje elastyczność i odporność na ścieranie i uderzenia. Odporne na wilgoć oraz dobrze przepuszczają powietrze. Nadają się do każdego typu pomieszczeń, również dobrze ukrywają nierówności ścian. Są wyjątkowo wytrzymałe, ale zarazem ciężko się je usuwa – trzeba je zrywać wraz z tynkiem. Przy nakładaniu należy zabezpieczyć ręce przed włóknami drażniącymi skórę. Są bardzo drogie, stoją na rynku od 89 zł/rolka.

Flokowana: Mają charakterystyczną technikę produkcji, ponieważ na flizelinowy podkład nakładane są krótkie włókna wełny, jedwabiu lub tworzyw sztucznych. Głównie używa się ich do dekoracji ścian pokojów dziennych i sypialni. Tworzy wypukły wzór o fakturze zamszu. Za elegancję i delikatność materiału trzeba jednak drogo zapłacić, bo od 260 zł za rolkę.

Tekstylna: Jej koszt zaczyna się od 170 zł za rolkę, ale jest bardzo afektowna. Jej skład opiera się na włóknie, rzadziej z warstwą papieru lub winylu od spodu. Dzieli się na tkane różnymi włóknami typu bawełna, len, jedwab lub nietkane. Z czego te nietkane są trwalsze, ponieważ nie blakną pod wpływem słońca.

Fototapeta: Opiera się na fotografiach, które są nadrukowywane na papier lub specjalną folię. Jest zmywalna i można ją przykleić nawet w kuchni. Papierowa kosztuje od ok 50 zł za sztukę, foliowa od 130 zł