Projekt ogrodu: prostota, ład i rozrywka

Urban Play Garden w San Francisco w USA to niewielka rodzinna przestrzeń zaprojektowana na bardzo trudnym terenie, autorstwa Blasen Landscape Architecture. Ogród znajduje się przy minimalistycznym trzykondygnacyjnym budynku mieszkalnym w Buena Vista Park.

Oto kolejny projekt ogrodu umiejscowionego na stromym terenie. Opiera się na prostych liniach kompozycyjnych zorganizowanych przy pomocy schodów i tarasów. Całość zyskała bardzo nowoczesny i graficzny wyraz. Jednym z głównych założeń było przeznaczenie terenu jako miejsca zabaw dla małych dzieci, a jego spadziste ukształtowanie pozwala się tam bawić we wspinaczkę, zjeżdżać, turlać się, ganiać, skakać i szaleć do woli.

Właścicielom zależało na wyeksponowaniu widoków na miasto przy jednoczesnym odcięciu się od nadmiernej ekspozycji na sąsiadów od północy oraz zapewnienie atrakcyjnej przestrzeni zabaw dla ich dzieci.

Dla architektów krajobrazu inspiracją była twórczość słynnego japońskiego architekta, głównie jego zamiłowanie do surowego betonu. Zaprojektowane murki oporowe zabezpieczające teren i zapewniające miejsce na nasadzenia pasują do kolorystyki elewacji domu. Włoski granit wykorzystany na posadzkach w domu jest kontynuowany na zewnątrz. Przeźroczyste ekrany na murkach, które nie przysłonią widoków, to doskonały pomysł na zapewnienie bezpieczeństwa na tarasie, osłonę przed wiatrem i stłumienie hałasów, dobiegających z zewnątrz.

Przestrzeń zorganizowana jest w czterech strefach funkcjonalnych: taras na dachu, schodkowy stok, taras na parterze oraz strefa gospodarcza z małą szopką. Nasadzenia znajdują się przed wejściem do domu oraz na tarasie dachowym. Przy wejściu obok istniejącego klonu posadzono minimalistyczną płaszczyznę z bluszczu Muehlenbeckia complexa. Na dachu, w donicach prezentują się głównie róże i karłowate oliwki.